Počítadlo
Celkom
24371
Týždeň
24371
Dnes
17
Online
1

Cestou prijatia a odpustenia k životu v radosti

Na každého z nás príde raz chvíľa, keď si uvedomíme, že s niečim vo svojom živote nie sme spokojní, niečo nám jednoducho vadí. A pokiaľ po ruke niet nikoho alebo ničoho, na čo by sme to mohli zvaliť, neostáva nám nič iné, ako si priznať, že je to výsledok našej vlastnej aktivity. A keďže pôvodcami sme my sami, zmena by nemala predstavovať vážnejší problém. Ako ale často zistíme, problém to je. Vieme presne povedať, čo sa nám nepáči, v akých situáciách k tomu dochádza a aké následky to potom má. Vieme sa dopredu pripraviť, naštudovať dostupnú literatúru a získať názor laikov ako i odborníkov. Chápeme, čo by bolo pre nás správne a máme to dokonca podložené štúdiami, skúsenosťami iných a aj náš vlastný rozum dospel k tomu istému záveru. Je nám krištáľovo jasné, čo by sme v danej situácii mali urobiť, ako sa zachovať. Nič jasnejšie pod slnkom ani nemôže byť.

 

No dôjde k lámaniu chleba a my zistíme, tak ako mnohokrát predtým, že sme situáciu znova nezvládli tak, ako sme si to predstavovali. Môžeme hľadať výhovorky (neboli vhodné podmienky, bol som veľmi unavený, nečakal som to, mal som akurát blbú náladu, tesne predtým ma naštval šéf, nemal som k dispozícii všetko čo som potreboval) alebo spochybňovať svoju vôľu, nadávať si do somárov či presviedčať sa, že nabudúce tomu bude už úplne inak. Alebo to hodíme za hlavu, rezignujeme a pri najbližšej príležitosti, keď sa to stane znova, rozčúlime sa do nepríčetnosti a pošleme kade ľahšie celý svet. Bez spiatočného cestovného lístka.

 

Inokedy ani nevieme, prečo nám niečo vadí, prekáža a cítime sa bezmocní, pretože náš rozum nám dokáže len povedať, že toto by predsa ani problémom nemalo byť. A niekedy pre zmenu ani netušíme, ako by to vyzeralo, keby sme sa zachovali správne. Vieme, že takto to dobré nie je, ale o tom, ako by sme to mali spraviť tak, aby to bolo fajn, nemáme ani potuchy. A tak zakopávame o tie isté kamene, padáme do tých istých výmoľov, boríme sa do toho istého blata. A tak ďalej a ďalej, kol do kola až zistíme, že na tú trasu už vlastníme permanentku.

 

Existuje ale Cesta von. A tá Cesta vedie späť do nášho vnútra, lebo len tam sa dajú nájsť odpovede na otázky, ktoré v sebe nosíme. Cesta predstavuje spôsob komunikácie so svojím vnútrom, ktorý umožňuje nájsť nielen odpovede na problémy, ktoré nás trápia, ale umožní aj pozrieť sa na to, kedy a prečo sa to pre nás problémom vôbec stalo.

 

Takýmto spôsobom je možné zbaviť sa duševnej nepohody, nespokojnosti ako aj zdravotných ťažkostí. Cesta umožuje vymaniť sa zo začarovaného kruhu nachádzaním vlastných odpovedí a právd, ktoré si v sebe nesieme.

 

 

Kontakt: Mgr. Henrieta Boruchová Sochová, 0903 453 151.