Počítadlo
Celkom
24370
Týždeň
24370
Dnes
16
Online
1

Rodinné "dedičstvá" a ja

Či sa nám to páči alebo nie, každý z nás na sebe nesieme pečať minulosti. Každý rod, každá rodina má svoje zvyky, nepísané tradície a hodnoty, ktoré vyznáva. Výchovou ich odtláča do svojich potomkov. A to nielen to, čoho si sama vedomá je, ale aj to, čoho si vedomá nie je.

 

Rod, rodina je organický systém prelínajúci sa časom a generáciami. Jazvy, otvorené rany, nevyriešené problémy sa nestratia. Ak ich nedokáže spracovať generácia, v ktorej sa vyskytli, zdedia ich jej pokračovatelia. Pozitíva sa oslavujú, tradujú, vyzdvihujú, no to, čo nebolo vyriešené sa v reči opomína a vytráca sa z povedomia. To ale neznamená, že keď sa o niečom nehovorí, že to prestane existovať. Naši predkovia tak ovplyvňujú naše terajšie životy oveľa viac ako si uvedomujeme.

 

Základ osobnosti sa formuje približne do siedmych rokov života. Dieťa je ako špongia, ktorá nekriticky nasáva temer všetko, čo v rodine vidí. Tu si osvojujeme pohľad na svet, postoje, názory, učíme sa čo je správne a čo nie, čo je povolené a čo sa nesmie. A tak zároveň preberáme to, čo nám v živote pomôže spolu s tým, čo naopak nám môže život sťažiť. Zvyčajne sa kriticky dívame len vpred, a preto nášmu pátravému pohľadu môže ujsť, čo všetko ťaháme za sebou. Je mnoho toho, o čo sme ani nestáli, dokonca to nie je ani naše a predsa to významne ovplyvňuje náš terajší život. Pokiaľ cítite, že sa potrebujete obzrieť vzad, aby ste mohli ísť vpred, pozývame vás na stretnutie, ktoré vám v tom pomôže.

 

 

Kontakt: PhDr. Zuzana Martinková, 0948 775 155.