Počítadlo
Celkom
24370
Týždeň
24370
Dnes
16
Online
1

Stres: "Najlepší priateľ, najhorší nepriateľ."

Stres je v súčasnom pracovnom prostredí javom rozhodne nie neobvyklým. Každý z nás sa s ním stretne a zrejme nie je možné úplne sa mu vyhnúť. Môže byť našim priateľom ale zvyčajne ho vnímame ako úhlavného nepriateľa, hoci si to tak úplne nezaslúži.

 

Fyziologickou funkciou stresu je pripraviť telo na zvýšenú záťaž, aktivizovať ho, uviesť do stavu pohotovosti. Pre tých, čo sú súťaživý, je stres predchodcom výzvy, je pre nich znamením toho, že znova maju príležitosť posunúť svoje hranice či osobné maximum. Pre nich je istá dávka stresu nevyhnutnou súčasťou práce, ináč prichádza nuda a nezáujem. Iní zas využívajú stres ako motiváciu. Ak si to nechám na poslednú chvíľu, nebudem mať inú možnosť ako sa do toho pustiť na 100% a podám výkon, ako keby mi išlo o život.

 

Ak teda stres neplní svoju pozitívnu funkciu, je celkom vhodné pozastaviť sa a pozrieť sa na to, prečo tomu tak je. Možno je to upozornenie na naše pracovné nedokonalosti, možno upozornenie, že sme si nabrali viac ako dokážeme prehltnúť a možno je to dôsledok nevhodne organizovaného pracovného času. Možností je veľa a my vás pozývame na cestu, ktorej cieľom je urobiť z nepriateľa dôverného priateľa a trpezlivého učiteľa.

 

 

Kontakt: Mgr. Henrieta Boruchová Sochová, 0903 453 151.

Mgr. Tomáš Hruška, 0948 043 037.